Régen énekelt a Magyar Örökségdíjas Budapesti Kórus Händel darabot. Egészen pontosan 2017-ben énekeltük el a Messiás-t.
De most abban az örömben van részünk, hogy a Koronázási Himnusz-ból a The King shall rejoice címűt adhatjuk elő, az 'Anthemek és Cigaretta kantáta' koncert keretében.
A világ komolyzenei színpadain az elmúlt néhány évtizedben Georg Friedrich Händel művei nagyobb népszerűségnek örvendenek, mint valaha. "Ő volt az első zeneszerző, akinek még életében szobrot állítottak, sőt, az ő egyik művéből készült minden idők első hangfelvétele (1888-ban), és róla szól az első zeneszerző-életrajz is."
De mit is lehet Georg Friedrich Händel-ről tudni? 1685-ben született az akkori Szászország legnagyobb városában, Halle-ban. Azon kevés barokk zeneszerző, akit nem feledtek el halála után sem. 1759-ben hunyt el, és a Westminster Apátságban helyezték örök nyugalomra.
Édesapja (aki orvos és borbély volt) jogi pályára szánta a fiát, de már gyerekként is nagy érdeklődést mutatott a zene iránt. Bár tiltották neki a zenét, egy klavikordot (mely a zongora egyik elődjének tekinthető) sikerült felcsempésznie a padlásra. Zenerajongása és persze tehetsége révén aztán apja megengedte, hogy egyszerre tanulhat zenét és jogot. Később orgonistaként alkalmazták a helyi templomban, de a fiút érdekelni kezdte az opera világa, ezért Hamburgba utazott, ahol többféle hangszeren is játszott. További érdekességek itt>>>
„Szellemi hátországát az északnémet protestáns zenekultúra adta, de művészi kíváncsisága Itáliába vonzotta, ahol nemcsak a kor népszerű operaházaiban aratott jelentős sikert, hanem a katolikus egyház szívében, római bíborosok palotáiban is.”
Az 1720-as években, az operák lázában élő Londonban aratott sorban tomboló sikereket, lenyűgöző operáival. Később, ezen korszak és néhány mélypont után az angol oratóriumot teremtette meg, ezzel kiutat találva önmaga és az angol zenekultúra számára.
forrás
feltöltés folyt. köv.